biologia

16 czerwca klasa IIE wybrała się na wspólny wypoczynek poza mury szkoły.

Słoneczne, ciepłe przedpołudnie  spędziliśmy w przepięknie usytuowanej Dolinie Pstrąga w Dubiu.

Oto krótka relacja z udziału w warsztatach naszych uczennic, które wykazały się refleksem i znalazły się w gronie uczestników tej naukowej uczty.

Gabriela klasa - IIb, Julia - IIe- notatka z warsztatów life.SCIENCE

W dniach 9 i 16 marca 2021 r. miały miejsce dwa spotkania z cyklu “Na pograniczu biologii, chemii i fizyki” organizowane przez Wydział Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii UJ we współpracy z Krakowskiem Młodzieżowym Towarzystwem Przyjaciół Nauk i Sztuk. Z powodu pandemii wykłady były dostępne w wersji on-line.

Dnia 4 października klasa IE uczestniczyła w zajęciach terenowych „Badanie wody w Sąspówce i Młynówce ” rzekach w Ojcowskim Parku Narodowym.

Zajęcia praktyczne poprzedzone były zwiedzaniem ekspozycji w Muzeum Ojcowskiego Parku Narodowego oraz projekcją filmu na temat historii kształtowania się Doliny Prądnika i genezy szczególnych walorów przyrodniczych tego terenu.

W czasie zajęć terenowych uczniowie podzieleni na cztery grupy pod opieką pracowników parku, określali:

!4 maja odwiedziliśmy Centrum Zrównoważonego Rozwoju i Poszanowania Energii w Miękini. Zostaliśmy oprowadzeni po całym kompleksie w którym znajduje się wiele różnych urządzeń takich jak panele fotowoltaiczne, pompy ciepła itp. Zostały nam przedstawione schematy działań tych narzędzi służących do pozyskiwania energii w ekologiczny sposób. Technologie umożliwiające wytwarzanie energii z OZE wzajemnie się uzupełniają. Jest to bardzo przyszłościowa dziedzina, gdyż dzięki niej można zapewnić energię cieplną i elektryczną dla domu.

„OZE – to moda czy konieczność” wobec współczesnych problemów ochrony środowiska?.

Niepozorna kamienica przy ulicy Sebastaiana 9 w Krakowie skrywa w sobie wyjątkowe zbiory przyrodnicze. Przekonali się o tym w piątek, 29 marca biolodzy z IIb, uczestnicząc w warsztatach na temat „Porównanie płazów i gadów” oraz zwiedzając zasoby Muzeum Przyrodniczego Instytutu Systematyki I Ewolucji Zwierząt PAN. Większość osób udając się do muzeum spodziewa się martwych eksponatów opisanych łaciną i naukowym językiem. Tymczasem miejsce odwiedzone przez nas pobudza zainteresowania poprzez żywe okazy, których można dotknąć.

Z radością donosimy, że w dniu 12 października 2018 reprezentacja naszej szkoły w składzie:

 

zespół nr 1: Julia, Marcelina, Marcel i Zuzanna z klasy IIB,          

zespół nr 2: Emilia, Karolina, Weronika i Wiktoria z klasy IIIB

zespół nr 3: Gabriela, Karolina, Małgorzata, Paulina z klasy IIIB

zdobyła II miejsce zespołowo w 50 Ojcowskiej Złotej Jesieni uzyskując łącznie 116 punktów.

Obowiązkowym punktem wycieczkowym w klasie biologicznej jest Ogród Botaniczny UJ w Krakowie. Ogród został założony w roku 1783, jest najstarszym ogrodem botanicznym w Polsce. Zajmuje powierzchnię około 10 ha. W budynku, w którym dzisiaj mieści się Instytut Botaniki UJ (tzw. Collegium Śniadeckiego) od roku 1792 znajdowało się obserwatorium astronomiczne i jedna z najstarszych w Polsce stacji meteorologicznych.

"Szkoda, że to tyko dwa dni" - takie opinie pojawiały się podczas wędrówki uczniów IIB do Morskiego Oka. Piękno polskich gór oczarowuje i skłania do kolejnych wędrówek po tatrzańskich szlakach wśród osobliwości przyrody. Dwudniowy epizod w Pieninach i Tatrach miał charakter rekreacyjny z wyraźnym jednak kontekstem edukacyjnym.

Strony