Jezyki obce

W roku szkolnym 2020/21 uczniowie naszej szkoły mają możliwość uczestniczenia w zajęciach dodatkowych z języka hiszpańskiego, realizowanych  w ramach grantu. Cotygodniowe spotkania prowadzi native speaker Pan Edwin Vega Aquino.

Dlaczego warto się uczyć języka niemieckiego w naszej szkole?

  • Niemiecki jest jednym z najczęściej używanych języków w Europie. Ponadto siła gospodarcza Niemiec otwiera sporo możliwości biznesowych.
  • Jedna na 10 książek jest publikowana w języku niemieckim.
  • Niemiecki nie jest tak trudny jak myślisz. Jeśli znasz angielski to masz znaczną przewagę w nauce niemieckiego. Te dwa języki mają wiele podobieństw w gramatyce i w słownictwie.

Czy wiesz, że:

  • Język hiszpański jest już drugim językiem na świecie według liczby native speakerów.
  • Łącznie mówi nim 585 milionów osób.
  • To jeden z sześciu oficjalnych języków ONZ  i język urzędowy dwudziestu dwóch krajów.

15 kwietnia w naszym liceum odbyła się XI Wewnątrzszkolna Olimpiada Języka Angielskiego. Po bardzo wyrównanym boju, pierwsze miejsce zajęła Natalia Mączka z klasy 2A z rewelacyjnym wynikiem 79/90 pkt. Natalia wykazała się ogromną wiedzą leksykalno-gramatyczną, umiejętnością rozwiązywania trudnych zadań otwartych a także znajomością historii, w tym wypadku USA. Kolejne miejsca to Kacper Kornecki, Sebastian Marszałek, Kinga Łyszczarz, Nataniel Szczepanek. Oprócz ścisłej czołówki, wielu uczestników osiągnęło bardzo dobre rezultaty.

W dniu 16 kwietnia 2021, czyli 3 tygodnie przed maturą,  w ramach konsultacji maturalnych został zorganizowany próbny egzamin z języka angielskiego  dla maturzystów z grupy rozszerzonej klasy 3a.  Uczniowie stawili się na zajęciach niemal w komplecie.

26 września 2001 roku po raz pierwszy został zorganizowany Europejski Dzień Języków. Miał on na celu zachęcić Europejczyków do nauki i zainteresowania kulturą innych krajów.

Chcąc włączyć się w szkolne obchody stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę, grupa uczniów z klasy 2a została zaproszona do Niepodległościowego Escape Roomu na lekcjach języka angielskiego. Pracując w trzy osobowych zespołach, uczniowie dzielnie walczyli rozwiązując zagadki związane z patriotyzmem jednocześnie rozwijając umiejętności językowe.

Strony