język polski

Komisja konkursowa Starostwa Powiatowego w Krakowie wyłoniła zwycięzców konkursu Trwała i zdrowa rodzina podstawą państwa…”

W kategorii praca literacka III miejsce zajęła Emilia Niemiec, uczennica klasy Ia naszego liceum. Natomiast w kategorii film I  miejsce – Julia Piechowicz uczennica klasy I b.

Gratulujemy!

O tym, że Ala została wyróżniona w XVI edycji Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego o nagrodę "Pawiego Pióra" informowaliśmy już jakiś czas temu. W kwietniu odbyła się uroczysta gala wręczenia nagród. Uhonorowaniu zwycięzców towarzyszyło spotkanie z poetą Jakubem Kornhauserem. Wrażenia Alicji z uroczystości zamieszczamy poniżej. 

  W tym miesiąciu wszystkie klasy naszego liceum wybrały się do galerii w Pałacu Vauxhall, aby podziwiać wystawę autorstwa pani Barbary Wachowicz - "Nazwę Cię- Kościuszko!''

Nie, bo

Widziałem schody, co prowadziły do Nie, ba,
Były przymocowane do ziemi patykami
I uczepionymi do nich dżdżownicami.
Nie miały końca,
Bo odpad

/Michał Kołpanowicz, Nie, bo, fragment/

20 listopada w auli Liceum Ogólnokształcącego w Skawinie odbyła się gala wręczenia nagród w konkursach organizowanych w ramach III Skawińskiej Probówki Artystycznej. W zmaganiach literackich nasi humaniści okazali się najlepsi, zdobywając dwie pierwsze nagrody.

To  temat sesji zorganizowanej w dniu 14 października 2015r. w Liceum Ogólnokształcącym im. Tadeusza Kościuszki w Krzeszowicach. Obchodzony tego dnia w Polsce Dzień Edukacji Narodowej każdego roku skłania do refleksji nad edukacją oraz jej znaczeniem we współczesnym świecie. Bieżący rok, który dla Liceum jest rokiem jubileuszu  70-lecia istnienia, stanowił szczególną okoliczność.

„Napisz list do Tadeusza Kościuszki – Patrona Szkoły”

Za co chcesz Mu podziękować? Co uważasz w Jego życiu i działaniach za wyjątkowo ważne dla Polski i Rodaków? O co chcesz Go zapytać? Na co się pożalić? A może chcesz coś Mu obiecać? Czy uważasz, że Naczelnik miałby cenne wskazówki dla naszych współczesnych polityków? Jak Twoim zdaniem rozumiał istotę „dobrego i skutecznego rządzenia”? A jak Ty ją rozumiesz? Jak Twoim zdaniem powinien wyglądać ideał Polski godnej szacunku? Co szczególnie ciekawi Cię w niezwykłym życiorysie Tadeusza Kościuszki? Czy znasz miejsca związane z Jego najsławniejszymi bitwami? Co uważasz w Jego charakterze za szczególnie cenne? W czym chcesz go naśladować? Czy w Twoim mieście lub okolicy istnieją jakieś znaki pamięci czczące Tadeusza Kościuszkę?

Sobotnie przedpołudnie. Jesienne słońce delikatnie oświetla świeżo posadzone wrzosy na placu F. Kulczyckiego. Władze miasta, zaproszeni goście, mieszkańcy Krzeszowic, młodzież naszego liceum. Zbieramy się wokół – jedynej takiej w Krzeszowicach - ławeczki. Ławeczki, na której zasiada wybitny historyk i krytyk literatury, patron krzeszowickiej biblioteki, niezwykły człowiek, Kazimierz Wyka.