Wycieczka IIB w góry

"Szkoda, że to tyko dwa dni" - takie opinie pojawiały się podczas wędrówki uczniów IIB do Morskiego Oka. Piękno polskich gór oczarowuje i skłania do kolejnych wędrówek po tatrzańskich szlakach wśród osobliwości przyrody. Dwudniowy epizod w Pieninach i Tatrach miał charakter rekreacyjny z wyraźnym jednak kontekstem edukacyjnym. Duży ładunek wiedzy z zakresu różnych dziedzin: od historii i etnografii Podhala, poprzez wiedzę z zakresu nauk przyrodniczych do technicznych aspektów działania elektrowni wodnej to bardzo szeroki zakres treści, spośród, których każdy uczestnik na pewno wyniósł  coś nowego i ciekawego dla siebie.

Pierwszego dnia wycieczki zwiedzano ektrownię i zaporę wodną im. Gabriela Narutowicza w Niedzicy. Archiwalne zdjęcia z powodzi w latach 1934 oraz 1997 prezentowane w trakcie seansu filmowego unaoczniły cel budowy obiektu. Zwiedzanie sztolni, hali maszyn i poziomu technologicznego elektrowni ukazało potęgę żywiołu, o którym ks. prof. Józef Tischner z pokorą mówił w filmie dokumentalnym, że zapora pozbawiła Go widoku „jak woda bierze moc”. Po dużej dawce wiedzy naukowej wieczorny spacer po Krupówkach dostarczył okazji do odpoczynku.

Drugiego dnia, wczesnym rankiem w towarzystwie przewodnika wyruszono w trasę z Zakopanego na parking Palenica Białaczańska, aby podjąć trud osiemnastokilometrowej wędrówki do najpiękniejszego z polskich jezior polodowcowych – Morskiego Oka. Blisko trzygodzinny marsz malowniczą trasą wynagrodzony został widokiem na tafle jeziora ze wzniesienia, z żółtego (ok. 1500 m.n.p.m). Krótki pobyt w schronisku i przeszło dwugodzinna wędrówka powrotna nie stanowiły dla uczestników żadnej trudności.

Dla uczniów IIB, wyruszających tego dnia czerwonym szlakiem z Palenicy Białczyńskiej, czas spędzony na marszu był z jednej strony szansą na wysłuchanie rozlicznych anegdot, informacji przekazanych przez przewodnika, z drugiej zaś wspólne pokonywanie trudu wędrówki wzmocniło więzi uczestników. Rozmowy, dyskusje, uśmiechy w sympatycznej atmosferze, w przepięknych okolicznościach przyrody umożliwiły chwilowy odpoczynek od obowiązków i regenerację sił do dalszej pracy w szkole.