„Z Krzeszówki przez Rudawę do Wisły”

To główne hasło tegorocznej - VI Sesji Ekologicznej, imprezy która rokrocznie nawiązuje do ogólnopolskiego lub globalnego kalendarza ekologicznego. Rok 2017 został uchwalony przez Sejm RP Rokiem Rzeki Wisły, w 550 rocznicę pierwszego wolnego flisu, dlatego 30 maja rozważaliśmy zagadnienia dotyczące królowej polskich rzek. Integrując się z ogólnopolskimi obchodami, chcieliśmy pokazać nasze lokalne powiązanie z wodnym kręgosłupem Polski. Pragnęliśmy uzmysłowić zebranym na sali gościom, że chociaż Krzeszowice nie leżą nad Wisłą to Krzeszówka łączy się z Rudawą, która jest lewym dopływem Wisły.

W ramach przygotowania do sesji na majowej wycieczce do oczyszczalni ścieków dowiedzieliśmy się, że na wysokości ulicy St. Czycza do Krzeszówki odprowadzana jest woda z gminnej oczyszczalni obsługującej 30000 osób. Jaki los czekałby Wisłę gdyby nie osiągniecia biotechnologii?

Na to i wiele innych pytań odpowiadali prowadzący tegoroczną sesję: Gabriela, Małgorzata, Emilia Krystian i Piotrek. Analizowali po kolei problematykę właściwości fizyko-chemicznych i biologicznych wody, charakteryzowali Wisłę jako środowisko życia organizmów, analizując jej bieg od źródeł do ujścia. Zwrócili uwagę na gospodarcze wykorzystanie Wisły oraz jej wartość kulturową w budowaniu tożsamości. Omówili również proces oczyszczania ścieków, które w postaci optycznie czystej wody po oczyszczeniu zasilają nurt Krzeszówki. Kilka fachowych zdań na temat funkcjonowania oczyszczalni wygłosił pan Wojciech Walczowski – kierownik obiektu, dając cenne rady roztropnego korzystania z sieci kanalizacyjnej oraz zwracając uwagę na dobrą jakość wód źródlanych w naszych wodociągach.

W przebiegu tegorocznej sesji ekologicznej, poza częścią merytoryczną odbył się także konkurs plastyczny na plakat „O czym szumi woda w Wiśle”, którego zwycięzcą został uczeń Publicznego Gimnazjum w Krzeszowicach.  Zgromadzona tego dnia na sali młodzież pracowała w grupach nad hasłem, mottem przewodnim obchodów Roku Rzeki Wisły a najuważniejsi uczestnicy spotkania po obejrzeniu fragmentu filmu na temat charakterystyki łęgów – nadrzecznych lasów, odebrali drobne upominki.

Celem Roku Rzeki Wisły jest edukowanie, zmobilizowanie ludzi, energii na rzecz budowania dobrej marki Wisły – jako spójni w wymiarze geograficzno - przyrodniczym, kulturowym, gospodarczym. Wykorzystane w nagłówku logo jest efektem przyłączenia się do ogólnopolskiej akcji na stronie www.rokwisly.pl