"Lekcja RP" w Pałacu Prezydenckim

 

 „Lekcja RP”  pt. „Tadeusz Kościuszko - bohater dwóch narodów w historii, sztuce i pamięci pokoleń” odbyła się 26 maja 2017 r. w Pałacu Prezydenckim.  W lekcji wzięli udział uczniowie ośmiu szkół ponadgimnazjalnych noszących imię Tadeusza Kościuszki, a wśród nich przedstawiciele naszej szkoły.

 

W trakcie lekcji została uczniom przybliżona sylwetka Tadeusza Kościuszki jako Bohatera Dwóch Narodów – Polski i Stanów Zjednoczonych. Tę wyjątkową postać przybliżyły uczniom również cztery monumentalne malowidła Michała Stachowicza, ukazujące najistotniejsze momenty z walk Tadeusza Kościuszki o niepodległość Polski i Stanów Zjednoczonych. Obecnie obrazy te stanowią dekorację klatki schodowej w Pałacu Prezydenckim.

 

Po jakże ciekawej  lekcji uczniowie zostali zaproszeni na poczęstunek, a potem zwiedzili komnaty prezydenckie, w których przyjmowane są znane osobowości świata polityki. Szcególnie miłym akcentem był fakt, że naszym przewodnikiem był absolwent krzeszowickiego liceum Pan Dawid Drabik, który obecnie pełni funckję zastępcy dyrektora ds. Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Kancelarii Prezydenta RP.

 

Po zakończeniu tej nadzwyczaj ekscytującej wizyty w Pałacu Prezydenckim, uczniowie udali się w kierunku Łazienek Królewskich. Tu zwiedzili „Pałac na Wyspie”, jeden z najcenniejszych polskich zabytków z Królewską Galerią Obrazów.

​​