Czym różni się ambylostoma meksykańska od gekona? Czy dusiciel w dotyku jest ciepły?

Na te i wiele innych pytań odpowiedzi udzielali uczniowie klasy IIB, którzy 7 marca uczestniczyli w zajęciach warsztatowych na temat „Porównanie płazów i gadów” w Muzeum Przyrodniczym ISEZ PAN w Krakowie. Zajęcia z żywymi modelami dostarczyły wielu emocji, bo najskuteczniejszym sposobem zdobywania wiedzy jest osobiste odkrywanie prawd, które są powszechnie znane. Dlatego uczniowie dzięki własnej percepcji wzrokowej, dotykowej bezbłędnie identyfikowali cechy „badanych” zwierząt, które po lekcji przestały jawić się jako oślizłe, niebezpieczne, nieznane.

 Szorstka, sucha - skóra gekona, sucha, zimna, gumowa - skóra dusiciela i wilgotna, miękka -  aksolotla, to faktyczne doświadczenia z lekcji w Muzeum. Po warsztatach nikt nie odpowie, że płazy do oddychania wykorzystują klatkę piersiową, bo na bokach odmieńca jaskiniowego nie dało wyczuć się żeber, które wyraźnie posiadał gekon.

Ile palców w kończynach mają płazy i gady?  Takie trudne zadanie rozwiązywali uczniowie licząc palce  żywych zwierząt.

Muzeum Przyrodnicze ISEZ PAN to miejsce, gdzie prezentowanych jest wiele ciekawych okazów ryb, gadów, mięczaków, tamaryny. W terrariach, akwariach zobaczyć można znane z podręczników żywe okazy lancetogłowa mlecznego,  prapłetwca i wiele innych. Niezmierną atrakcją była możliwość, trzymania we własnych dłoniach,  poruszającego odnóżami ptasznika, zobaczenia kilku gatunków małej niepozornej czarnej wdowy.

Oczywiście wśród wielu żywych okazów na uwagę zasłużył również  plejstoceński nosorożec włochaty ze Staruni prezentowany w sali wraz z innymi szczątkami megafauny.