Jubileusz 70 – lecia Liceum Ogólnokształcącego w Krzeszowicach

 

 

Na ten dzień czekaliśmy długo, ponieważ  rok ten jest dla nas szczególny! W lutym 2015 roku minęło siedemdziesiąt lat, od kiedy to wspaniały pedagog, prof. Wincenty Danek, powołał do życia Prywatne Liceum i Gimnazjum Koedukacyjne, któremu w 1946 r. Ministerstwo Oświaty nadało prawa szkoły państwowej. Taki był początek Liceum Ogólnokształcącego w Krzeszowicach. 23 maja 2015 r. zaprosiliśmy na wspólne święto wszystkich, którzy są i byli związani z tą szkołą.

Obchody rozpoczęto mszą świętą w kościele św. Marcina koncelebrowaną przez związanego z liceum ks. Jana Wartę i absolwenta szkoły ks. Krzysztofa Piechowicza. W kazaniu ks. Jan Warta podkreślił wartość edukacji, rolę nauczycieli i wychowawców we współczesnym świecie, potrzebę wszechstronnego rozwoju, również duchowego, współczesnej młodzieży. Podkreślił, że wszystkie te misje wypełnia LO w Krzeszowicach, kształcąc ludzi mądrych i ambitnych, doskonale radzących sobie w późniejszym życiu zawodowym, ale otwartych również na drugiego człowieka.

 Dalsze uroczystości miały miejsce na krzeszowickim rynku. Jubileuszową galę otwarła dyrektor liceum Alicja Milczarek, która powitała zaproszonych gości  - Starostę Powiatu Krakowskiego Józefa Krzyworzekę, Wicestarostę Wojciecha Pałkę, przewodniczącego Rady Powiatu Józefa Nabagłę, burmistrza Krzeszowic Wacława Gregorczyka, dyrektor Wydziału Edukacji Starostwa Powiatowego Lidię Pycińską,  radnych powiatu krakowskiego i gminy Krzeszowice, emerytowanych nauczycieli, a wśród nich wieloletniego  dyrektora szkoły pana Antoniego Wójtowicza, wszystkich absolwentów oraz przedstawicieli firm, które pomogły zorganizować jubileuszowe uroczystości. Patronat nad obchodami jubileuszu objęli: Kuratorium Oświaty  w Krakowie, Starosta Powiatu Krakowskiego, Burmistrz Gminy Krzeszowice i Dziennik Polski, Magazyn Krzeszowicki oraz Przełom.

Początki działalności szkoły oraz dalsze etapy jej funkcjonowania w krótkim rysie historycznym przedstawił absolwent liceum, a obecnie nauczyciel wiedzy o społeczeństwie Gabriel Szuster.

,,Liceum w Krzeszowicach zawsze stawiało sobie szczytne cele. Chcemy być dobrzy, bardzo dobrzy, a nawet najlepsi’’ -  mówiła następnie nie kryjąc wzruszenia w swoim przemówieniu  dyrektor Alicja Milczarek, prezentując bieżącą działalność szkoły i największe osiągnięcia uczniów w ostatnich latach.  Należą do nich  m. in.: zdobycie  pierwszego miejsca w Ogólnopolskim Konkursie Naukowym E(x)plory i  złotego medalu na międzynarodowym konkursie informatycznym Infomatrix World Finals 2015 przez Wojciecha Różowskiego, tytuł laureata trzeciego stopnia Ogólnopolskiej Olimpiady o Dimentowy Indeks AGH zdobyty przez Mateusza Furmanika, tytuł finalisty Ogólnopolskiego Konkursu Chemicznego dla  Wojciecha Sikory, tytuł  laureata i zdobycie pierwszego miejsca w XXXIV Olimpiadzie Historycznej przez Michała Żbika -  Żmudzińskiego. Pani dyrektor podkreśliła, że szkoła spełnia najwyższe standardy edukacyjne, oferując młodzieży wiele możliwości wszechstronnego rozwoju: ,,Uczymy języków obcych, organizując wymianę międzynarodową, podpisujemy porozumienia z uczelniami i dzięki temu w klasach patronackich uczymy naszych licealistów na poziomie akademickim, bierzemy udział w projektach unijnych, które dają nam szansę na edukację międzykulturową”

Słowa te potwierdzone zostały przez Starostę Powiatu Krakowskiego Józefa Krzyworzekę, który w uznaniu osiągnięć wręczył przyznaną przez siebie nagrodę pani dyrektor Alicji Milczarek. Taką samą nagrodę otrzymał z rąk starosty pan Jacek Banach, nauczyciel wychowania fizycznego, twórca innowacji pedagogicznych związanych z wykorzystaniem technologii GPS do zajęć sportowo-rekreacyjnych, założyciel akademii golfa w krzeszowickim liceum, pomysłodawca cyklicznej imprezy promującej ideał starożytnych igrzysk olimpijskich, pedagog  mogący poszczycić się wieloma sukcesami sportowymi swoich uczniów, tym bardziej wyjątkowymi, że szkoła nie posiada własnej sali gimnastycznej!

 Także dyrektor Alicja Milczarek wręczyła nagrody kilku nauczycielom i pracownikom  szkoły, dziękując za trud i zaangażowanie w pracę. Dyrekcja LO uhonorowała również pamiątkowymi statuetkami emerytowanych nauczycieli i przedstawicieli instytucji na różne sposoby wspierających szkołę. Miłym akcentem były gratulacje i życzenia wielu sukcesów złożone przez zaproszonych gości – wicekuratora Janusza Szklarczyka, który odczytał okolicznościowy list Kuratora Oświaty, oraz dyrektorów pozostałych szkół powiatowych.

Artystyczna część gali przygotowana przez uczniów i nauczycieli LO została wypełniona przez różnorodny program. Pierwszym jego elementem był fragment dramatu
 W. L. Anczyca „Kościuszko pod Racławicami” poświęcony patronowi szkoły. W drugiej części wystąpił „Plan B” – zespół rockowy, którego założycielem i gitarzystą jest Marcin Drożdż, nauczyciel języka angielskiego.

Na dalszą część obchodów zgromadzeni goście zostali zaproszeni do budynku LO przy ulicy Ogrodowej. Przybyłych powitano  jubileuszowym tortem na dziedzińcu szkoły. Dużym zainteresowaniem cieszyła się wystawa fotografii dokumentująca poszczególne dziesięciolecia istnienia krzeszowickiego liceum. Zwłaszcza stare fotografie budziły wspomnienia, przypominały historie i anegdoty o ludziach, którzy przez lata tworzyli to miejsce, tę szkołę.

Ostatnim punktem sobotnich uroczystości było „Popołudnie wspomnień”  poprowadzone przez Annę Migę – dyrektora Galerii Vouxhall
w Krzeszowicach. Gośćmi spotkania w murach szkoły byli krzeszowiccy artyści – malarze, poeci, muzycy - absolwenci liceum -  do dziś związani z Krzeszowicami: Zofia Siek – Mlicka, Dagmara Kwiatek, Maria i Krzysztof Ślusarczykowie, Janusz Blecharz, któremu towarzyszyła Magda Majewska, Marta Dąbkowska, Marcin Gruba, Zenon Fajfer wraz z Teresą Nowak i Katarzyną Bazarnik oraz Anna Gertner. Niezwykłą scenerię stanowiły obrazy, zarówno przybyłych gości, jak i nieobecnego na spotkaniu Marcina Kołpanowicza, a tło muzyczno – literackie tworzyły wiersze, pieśni i piosenki wykonywane przez zaproszonych artystów.

          Czasy się zmieniają, system edukacji przeszedł wiele zmian od roku 1945. I chociaż zadbany, estetyczny i dobrze wyposażony budynek szkolny odbiega wyglądem od tego sprzed kilkudziesięciu lat, to emocje towarzyszące uczniom i nauczycielom są podobne. Kwitnące pod oknami kasztany niezmiennie zapowiadają egzamin maturalny i ciągle podstawowym celem pracujących w naszej szkole nauczycieli jest stworzenie jak najlepszych warunków do wszechstronnego rozwoju młodzieży, rozwijanie ich pasji, wpajanie podstawowych wartości i przygotowanie do dorosłego życia. Liceum Ogólnokształcące na trwałe wpisało się w krajobraz Krzeszowic. Wśród naszych absolwentów znajduje się wielu wspaniałych ludzi, znakomici lekarze, profesorowie, artyści i przedstawiciele nauki. Pamiętamy również o pracujących tu kiedyś nauczycielach. I chociaż wielu nie ma już wśród nas, wszyscy żyją we wspomnieniach swoich uczniów i na starych fotografiach, którym prawdopodobnie daleko do cyfrowej jakości, ale zawsze wywołują na twarzach uśmiech, ponieważ pamięta się tylko te dobre chwile. Zastanawiamy się, jak potoczyło się życie kolegów ze szkolnej ławy, wracamy wspomnieniami do czasów najpiękniejszych – czasów młodości. Dlatego właśnie ta rocznica była doskonałą okazją do podróży sentymentalnej w przeszłość. Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy tak licznie zechcieli z nami w nią wyruszyć.

      Dyrekcja szkoły składa szczególne podziękowania wszystkim pracownikom szkoły, nauczycielom, uczniom i rodzicom za zaangażowanie i wkład włożony w organizację Jubileuszu. Dzięki wspólnym wysiłkom mogliśmy godnie obchodzić nasze wspólne święto. Wszystkim zaproszonym gościom dziękujemy, że zechcieli być z nami w tym szczególnym dniu.
Jesteśmy nowoczesną szkołą, śmiało patrzymy w przyszłość, ale nie zapominamy o przeszłości. Tego dnia szczególnie intensywnie czuliśmy, że jesteśmy częścią tego wyjątkowego miejsca, jego historii i tradycji!