Anatomia jest ciekawa ...

Powszechnie wiemy, że godziny spędzone nad książkami podczas przygotowań do sprawdzianów nie zastąpią wrażeń jakie daje możliwość oglądania preparatów i okazów biologicznych na własne oczy, szczególnie jeśli są to okazy z zakresu anatomii człowieka. Dlatego w dniu 24 października, grupa biologiczna z klasy 3a odwiedziła Muzeum Anatomii Uniwersytetu Jagiellońskiego mieszczące się w Katedrze Anatomii CMUJ.

Już wstępując w mury budynku przy ulicy Kopernika 12, zetknęliśmy się z licznymi grupami studentów, polsko i obcojęzycznych, co sugerowało, że trafiliśmy do miejsca gdzie po wiedzę przybywają tłumy młodych osób. W takim kontekście do sal ekspozycyjnych zaprowadził nas Pan Przewodnik - pracownik naukowy tejże katedry. Na wstępie zwrócił uwagę na bioetyczny aspekt naszej wizyty wynikający z pochodzenia oglądanych materiałów, wyjaśniając ich losy. Po zapoznaniu z historią zbirów zgromadzonych i posegregowanych w trzech salach, przybliżył nam metodologię preparowania i utrwalania materiałów biologicznych, zwracając szczególną uwagę na zasługi profesora Ludwika Teichmanna - inicjatora utworzenia Muzeum oraz prekursora nowatorskich metod wykonywania odlewów naczyń krwionośnych. Chcąc oswoić nas - jako ewentualnych przyszłych żaków kierunków, medycznych z królową nauk medycznych – anatomią, swe wypowiedzi wzbogacał zabawnymi anegdotami, imponując wiedzą.

Przechodząc przez kolejne sale: osteologii, preparatów mokrych oraz najstarszych zbiorów Muzeum,  Przewodnik zwracał uwagę na najciekawsze spośród setek eksponatów, objaśniając nam ich szczególność, dodając cenne informacje medyczne, fizjologiczne. Poza możliwością zweryfikowania, wiedzy i wyobrażeń na temat prawidłowej budowy wewnętrznej ludzkiego ciała, analizy budowy praktycznie wszystkich układów i narządów, ciekawych przekroi,  mieliśmy okazję zobaczyć i dowidzieć się wiele na temat różnorakich patologii, czasem rzadkich chorób deformujących ciało ludzkie.

Ze względu na szczególny charakter wystawy w Muzeum Anatomii i pochodzenie eksponatów, z wizyty tej nie prezentujemy zdjęć. Jednocześnie cieszymy się, że  ekspozycja jest udostępniana nie tylko studentom uczelni wyższych ale także młodzieży, która dzięki niej uświadomią sobie pewne predyspozycje lub ich brak.

Uczestnicy wizyty w Muzeum Anatomii z opiekunem.