Tadeusz Kościuszko – Patron szkoły, który inspiruje….

Każdego roku 24 marca w rocznicę zaprzysiężenia Tadeusza Kościuszki na naczelnika powstania (1794 r.)  w naszym LO obchodzimy Święto Patrona szkoły. Staramy się, by nie były to powtarzane z roku na rok laudacje, lecz spontaniczne, autentyczne refleksje uczniów dotykające aspektów intelektualnych, etycznych, społecznych.  Prowadzimy dyskurs, którego osią jest osoba Patrona, Jego dokonania, uwarunkowania polityczne i społeczne epoki, w której żył i działał. Analizujemy, oceniamy, poszukujemy odniesień, by wynieść coś osobistego, coś aktualnego, coś co inspiruje….  Motyw inspiracji stanowił w tym roku temat wiodący  warsztatów. Poza uczniami klas pierwszych i drugich, mieliśmy przyjemność gościć uczniów  gimnazjów, którzy odwiedzili nas w ramach trwających Dni Otwartych LO. Uczniowie  liceum na zajęciach z wychowawcą obejrzeli film dokumentalny „Jego imię Polska”. Podczas warsztatów każda klasa była reprezentowana przez sześcioosobową drużynę.

Po ustaleniach definicyjnych czym jest inspiracja, zastanawialiśmy się co za sobą pociąga, jakie postawy, emocje, konsekwencje. Dyskutujący byli zgodni, iż inspiracja tworzy silną motywację wewnętrzną, która następnie przejawia się w działaniu, skutkuje naszą aktywnością. Inspiracja może przerodzić się w pasję, daje także radość, siłę, wyzwala kreatywność, udziela się innym, uskrzydla ! Byliśmy zgodni, iż potrzebujemy inspiracji na co dzień w różnych sferach naszego życia. Analizując biografię Tadeusza Kościuszki zastanawialiśmy się, jakich inspiracji dostarcza nam jako: człowiek, uczeń, obywatel, polityk, żołnierz. Okres edukacji w Szkole Rycerskiej skierował nasze rozważania na szkołę jako instytucję. Trzymając się motywu wiodącego pytaliśmy się: jaka powinna być szkoła, by była inspirująca dla uczniów; jaka lekcja jest inspirująca; jaki nauczyciel inspiruje; jaki uczeń jest inspirujący…? Szukaliśmy też inspiracji w naszym, czyli lokalnym, społecznym otoczeniu. Pojawiło się wiele ciekawych refleksji, które jak sądzę będą miały swój ciąg dalszy. Na podsumowanie rozważań każda z drużyn redagowała swoje przesłanie:

- Bądź kreatywny, a będziesz inspirujący. Będąc inspirującym będziesz motywatorem.

- Bądź pozytywny, a będziesz inspirujący. Będąc inspirującym jesteś przykładem i ciekawym człowiekiem.

- Bądź ciekawy świata, a będziesz inspirujący. Będąc inspirującym jesteś zwycięzcą.

Bardzo miłym akcentem muzycznym był wspólny śpiew Krakowiaka Kościuszki, który prowadzili : Edyta Niziołek – śpiew, Jakub Mazurek – akompaniament. Nad multimediami i akustyką czuwał mgr Marcin Drożdż.

Mam nadzieję, że wszyscy uczestnicy spotkania poczuli się zainspirowani przykładem osoby Patrona, a także bogactwem refleksji swoich koleżanek i kolegów, za co im serdecznie dziękujemy.

 

                                                                                        Danuta Kasperczyk