Narodowe Świeto Niepodległości

 

,,Niepodobna oddać tego upojenia, tego szału radości, jaki ludność polską w tym momencie ogarnął. Po 120 latach prysły kordony. Nie ma „ich”. Wolność! Niepodległość! Zjednoczenie! Własne państwo! Na zawsze! Chaos? To nic. Będzie dobrze. Wszystko będzie, bo jesteśmy wolni od pijawek, złodziei, rabusiów, od czapki z bączkiem, będziemy sami sobą rządzili. (...) Cztery pokolenia nadaremno na tę chwilę czekały, piąte doczekało. (...)’’

(Jędrzej Moraczewski)

 

Takimi słowami opisano nastrój entuzjazmu i wzruszenia, jaki ogarnął Polaków w dniach 10 i 11 listopada, kiedy uświadomiono sobie, że naród polski w pełni odzyskał niepodległość po 123 latach niewoli. Chociaż odzyskiwanie niepodległości było procesem stopniowym, to wybór tej daty nie jest przypadkowy. 10 listopada 1918 roku do Warszawy przybył Józef Piłsudski, a 11 listopada w  Compiegne podpisano rozejm kończący pierwszą wojnę światową i pieczętujący ostateczną klęskę Niemiec.

Polskim świętem państwowym został ustanowiony ten dzień ustawą z 23 kwietnia 1937 roku, następnie zniesiony ustawą Krajowej Rady Narodowej z dnia 22 lipca 1945 roku. Po upadku komunizmu w Polsce ponownie obchodzony jako Narodowe Święto Niepodległości.

Jakże uczcić to Święto?

Utalentowani  uczniowie naszego Liceum zaprosili kolegów i koleżanki na wspaniały koncert pieśni patriotycznych. Widzowie nie tylko podziwiali artystów, ale także mieli okazję sami  zaśpiewać  znane nam wszystkim pieśni legionowe: ,, Wojenko, wojenko..”, czy ,,My, pierwsza brygada”. Nie zabrakło również akcentów z późniejszych, równie ważnych wydarzeń historycznych, jak druga wojna światowa czy stan wojenny. Magdalena Kurek zaśpiewała ,,Dziewczynę z granatem w ręce” – piosenkę zagrzewającą do walki w czasie powstania warszawskiego, a Adrianna Gierula  słynne ,,Mury” Jacka Kaczmarskiego.  Dopełnieniem stała się piosenka ,,Ja to mam szczęście” w wykonaniu Edyty Niziołek.

Dziękujemy wszystkim uczniom, którzy tyle trudu włożyli, aby w taki niebanalny sposób przypomnieć nam wszystkich na przestrzeni wieków walczących ,, O wolność, o honor, o kraj”. Serdeczne podziękowania dla dziewcząt wymienionych powyżej, jak również dla Natalii Korty, Kacpra Wolskiego, Bartłomieja Półtoraka i Jakuba Mazurka.