,,Pierwszy września to dzień symboliczny..."

Szanowna Pani Dyrektor, drodzy nauczyciele i uczniowie!

Pierwszy września to dzień, który dla nas wszystkich jest początkiem nowych wyzwań, jakie czekają na nas w ciągu najbliższych dziesięciu miesięcy. Mam nadzieję, że wszystkie tutaj obecne osoby są pełne twórczego zapału! Rok szkolny, który zaczynamy, jest dla nas szczególnie ważny, gdyż w 2015 będziemy obchodzić 70-lecie istnienia szkoły.

Chciałem także przypomnieć, że pierwszy września to nie tylko początek kolejnego roku szkolnego, ale także rocznica rozpoczęcia II wojny światowej. Dokładnie siedemdziesiąt pięć lat temu, młodzi ludzie, tacy jak wy, wracający po wakacjach do domów, nie mieli możliwości rozpoczęcia kolejnego roku nauki w swoich szkołach. Ich życie, tak jak życie milionów Polaków, a później i innych narodowości, zmieniło się całkowicie, a świat, w którym spędzili swoje dzieciństwo i młodość, odszedł w zapomnienie.

1 września 1939 o 4.45, bez wypowiedzenia wojny i ogłoszenia mobilizacji, wojska niemieckie zgodnie z planem Fall Weiss zaatakowały Polskę na całej długości polsko-niemieckiej granicy oraz z terytorium Moraw i Słowacji. Po odezwie prezydenta Mościckiego rozpoczęła się tzw. Kampania wrześniowa, a właściwie wojna obronna, która trwała nieco ponad miesiąc. Jak wiemy, mimo formalnego wsparcia, ani Francja ani Anglia nie udzieliły pomocy walczącym Polakom. Co gorsza, 17 września nasz kraj został zaatakowany również od wschodu, przez wojska sowieckie. Polska znalazła się w tragicznej sytuacji. Wojna, która opanowała Europę i częściowo świat, stała się tzw. wojną ludzi bez mundurów, w której największe ofiary poniosli zwykli ludzie, na ok. 72 mln zabitych ponad połowę stanowili cywile. Ze szczególną troską powinniśmy pielęgnować pamięć o wydarzeniach, które miały miejsce 70 lat temu. Dokładnie 1 sierpnia 1944 – wybuchło  powstanie warszawskie. Pamiętajmy także, że Warszawa była również miejscem innego zrywu, powstania w getcie warszawskim, które wybuchło 23 kwietnia  1943 r.

Jak wiemy, w 1945 roku ten najtragiczniejszy konflikt w dziejach świata dobiegł końca. Jednak oblicze Europy zostało zmienione już na zawsze. Mimo że Polska teoretycznie była w obozie zwycięzców, wyszliśmy z tej wojny raczej jako przegrani. Straszliwa sześcioletnia okupacja odcisnęła ogromne piętno na społeczeństwie i kraju, pochłaniając miliony istnień. Co więcej, Rzeczpospolita, jak wiemy, dostała się do radzieckiej strefy wpływów, co utrudniło odbudowę gospodarczą kraju. Jednak życie wracało do normy…

Jeszcze zimą 1945 roku, a dokładnie 7 lutego, rozpoczęło swoją działalność nasze liceum. Było ono wtedy Prywatnym Liceum i Gimnazjum Koedukacyjnym. Aby nadrobić braki spowodowane okresem wojny, tworzono tzw. klasy semestralne, które pozwalały na opanowanie materiału z dwóch klas w jeden rok. Pierwszym dyrektorem liceum został profesor Wincenty Danek. Krzeszowickie liceum dało szansę na zdobycie wykształcenia wielu osobom, przyczyniając się tym samym do rozwoju miasta i lokalnej społeczności

Wy, młodzi europejczycy powinniście pamiętać o tych wydarzeniach i o losie, jaki spotkał wielu waszych rówieśników sprzed 75 laty, jednak jednocześnie powinniście śmiało patrzeć w przyszłość i starać się brać aktywny udział w rozwoju i umacnianiu naszej Ojczyzny.

Gabriel Szuster