Śladem za młodopolskimi artystami

Ten wtorkowy dzień (26.03.2019r.) klasa 2a na pewno będzie wspominała z uśmiechem na twarzy. Wraz z opiekunami, p. Alicją Mosur i p. Barbarą Banach, licealiści mieli okazję poznać Kraków od strony artystycznej, gdyż ruszyli na podbój młodopolskiej stolicy sztuki, gdzie w tamtym okresie najprężniej rozwijało się środowisko artystyczne. Tego dnia uczniowie mieli niezwykłą okazję, aby być obserwatorami największej w Polsce wystawy, która upamiętnia twórczość i życie  Stanisława Wyspiańskiego - ,,Wyspiański - nieznany’’. Wyspiański uchodzi za jednego  z najwybitniejszych twórców polskich – malarz, rysownik, poeta, dramaturg, scenograf, architekt. Ekspozycja ta oferowała fantastyczne obrazy artysty, jego rysunki, projekty witraży zaprojektowane m. in. do kościoła Franciszkanów w Krakowie, propozycje i projekty do przedstawień teatralnych oraz dzieła literackie wraz z oryginalnymi rysunkami i dopiskami autora. To emocjonująca wystawa, która pomogła lepiej poznać tego wybitnego artystę i zapoznać się z większą ilości jego dzieł, które w niektórych momentach po prostu  zachęcały  do zatrzymania się i rozważenia treści przedstawionych na młodopolskich dziełach.

Niedługo po wizycie w Muzeum Narodowym w Krakowie ulicami miasta poszukujący młodopolskich śladów uczniowie udali się do  wspomnianego wcześniej kościoła Franciszkanów, gdzie podziwiali zaprojektowane przez Stanisława Wyspiańskiego witraże        i polichromię. Te niepowtarzalne dzieła w tak niezwykłym miejscu tworzyły bardzo unikalny  klimat, wzbudzały zachwyt i podziw w obserwatorze.

Po tych długich spacerach ulicami dawnej stolicy, nadszedł wreszcie czas na odpoczynek i coś dobrego do zjedzenia. Jednak nie mogło odbyć się to w jakimś pierwszym lepszym miejscu. Nasza polonistka na miejsce odpoczynku wybrała niesamowitą kawiarnię i restaurację - Jamę Michalika znajdującą się na Starym Mieście, przy ul. Floriańskiej 45. Czemu akurat tam? To właśnie w tym miejscu młodopolscy twórcy spędzali czas, to tu urządzano niewielkie przedstawienia oraz występował kabaret (,,Zielony Balonik’’). W epoce Młodej Polski lokal ten szybko stał się  centrum spotkań krakowskich literatów i artystów. Miejsce to posiada niesamowity klimat, który został osiągnięty dzięki przedmiotom, które się tam znajdują -  oryginalnym dziełom i meblom z tamtej epoki. Już na samym wejściu, dzięki tym obiektom, czuć ducha młodopolskich artystów. Tych, które to miejsce zaczarowało swoją niepowtarzalnością, na pewno powita w swoich progach nie jeden raz.

Zwiedzanie młodopolskiej stolicy sztuki i podążanie śladami artystów z tamtej epoki z pewnością należało do udanych i interesujących. Bardzo miło i przyjemnie było choć na chwile oderwać się od szkolnych ławek i na żywo zobaczyć i posłuchać o Młodej Polsce  oraz zobaczyć kawałeczek historii polskiej sztuki na własne oczy, poprzez obcowanie z dziełami m. in. Stanisława Wyspiańskiego.

                                                                              Małgorzata Kulka kl.2a