Kreatywna edukacja przez zabawę.

Tegoroczne obchody Święta Patrona szkoły Tadeusza Kościuszki przypadły na dni 20 -22 marca. Był to czas na refleksję, integrację, zabawę edukacyjną i oczywiście kreatywność.  

Dzień 20 marca był poświęcony Tadeuszowi Kościuszce w perspektywie historycznej. Klasy pierwsze rywalizowały w konkursie historycznym nt. Życie i działalność Tadeusza Kościuszki przygotowanym i prowadzonym przez Panią  Urszulę Garlacz. Walka była bardzo wyrównana, zwyciężyła drużyna klasy I b,  wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy i słodycze. Dopełnieniem konkursu był występ okolicznościowego chóru pod kierunkiem Jakuba Burtana, który wykonał Krakowiaka Kościuszki. W Warsztatach historycznych  udział brały klasy pierwsze i drugie. Drużyny reprezentujące poszczególne klasy wykonywały różne zadania między innymi: redagowano wniosek do Senatu Wolnego Miasta Krakowa uzasadniający inicjatywę usypania Kopca; pisano historię kontrfaktyczną analizując perspektywy jakie otwarłoby zwycięstwo Insurekcji kościuszkowskiej, projektowano t shirt, który upamiętniałby i popularyzował postać niezwykłego Polaka.

Dzień 21 marca upłynął w radosnej atmosferze, która towarzyszyła już po raz dwudziesty (!) obchodom Dnia języka polskiego. Tegoroczne hasło, to: Postaw na literaturę. W atmosferę dobrej zabawy ze szkołą w tle wprowadził nas skecz zaprezentowany przez Uczniów Szkolnego Teatru Poezji pt. Egzamin. Pani Alicja Mosur w asyście księdza Robaka przeprowadziła szybką powtórkę ze znajomości kolejnych epok literackich, publiczność została także poproszona o wypisanie na kolorowych karteczkach nazwy najbardziej i najmniej lubianej epoki z krótkim uzasadnieniem. Ta aktywność była wstępem do gry: Postaw na milion, w której o „wielkie pieniądze” walczyły klasy drugie wykazując się znajomością epok literackich, literatury. Kolejnym punktem programu była reklama wybranej epoki. Koleżanki z klasy II a przekonywały nas do romantyzmu. Serca publiczności skradły jednak Dekadencja – Marcelina i Chłopomania – Julka (II b), reklamujące epokę Młodej Polski.  

Na zakończenie spotkania Szkolny Teatr Poezji zaprezentował skecz pt. Wesele u Jankiela.

W piątek 22 marca zrobiło się zielono,  europejsko i światowo. Wszystko za sprawą Świętego Patryka. Dzień Świętego Patryka, który jest irlandzkim świętem narodowym i religijnym obchodzonym 17 marca, w naszym liceum jest okazją do zaakcentowania edukacji języka angielskiego, a także edukacji kulturowej. Spotkanie rozpoczęła prezentacja multimedialna na temat historii święta i związanych z nim obyczajów w Irlandii i na świecie. Ola Solawa i Pan Pedagog Adam Kozłowski wykonali irlandzki utwór wokalno-muzyczny. Następnie odbył się  pojedynek na wiedzę uczniów klas drugich w quizie nt. Obyczajów Dnia Św. Patryka. Radosnym zwieńczeniem dnia był kolejny konkurs na okolicznościowy strój i degustacja „zielonego jedzonka” przygotowanego przez uczniów klasy II a. Nad przebiegiem imprezy czuwała Pani Justyna Zarusińska i Pan Marcin Drożdż.

Edukacja jest wartością, zabawa jest wytchnieniem i odskocznią od rutyny… dobra zabawa wymaga wiele inwencji, trudu, by nie była czasem straconym … serdeczne podziękowania dla wszystkich nauczycieli i uczniów, którzy swoim wysiłkiem uczynili wspólną zabawę miłą i pożyteczną.                                                                                   Danuta Kasperczyk