Sukcesy w VIII Olimpiadzie Pszczelarskiej w Kamiannej

Z inicjatywy Stowarzyszenia Pszczelarzy Powiatu Krakowskiego przy współpracy z Małopolskim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego w Karniowicach, Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Krakowie oraz Wojewódzkim Związkiem Pszczelarskim w Krakowie pod patronatem Starosty Powiatu Krakowskiego w dniach 17 – 18 listopada odbyła się VIII Powiatowa Olimpiada Pszczelarska.

Miło nam, że najlepszym młodym pszczelarzem w tym roku jest nasza uczennica - Małgorzata Brzózka (IIb), która zdobyła I miejsce w VIII Powiatowej Olimpiadzie Pszczelarskiej. Poza Małgosią Liceum Ogólnokształcące im. T. Kościuszki reprezentowali także: Mikołaj Likus (Ib) oraz Aleksandra Sudoł (IIIb). Zespołowo nasza drużyna zdobyła II miejsce w rankingu szkół startujących w tym roku w Olimpiadzie. Stałym elementem Olimpiady Pszczelarskiej jest także konkurs plastyczny. I miejsce zdobyła praca Pawła Chuderskiego (IIb).

Tegoroczna impreza miała szczególny charakter, gdyż młodzież uczestnicząca w niej spotkała się  w Kamiannej (gmina Łabowa) w Beskidzie Niskim. Zgodnie z regulaminem, jak co roku uczestnicy wzięli  udział w teście wiedzy pszczelarskiej, po czym najlepsi przystępowali do drugiego etapu udzielając odpowiedzi ustnych na wylosowane zestawy pytań z tej dziedziny. Dobre przygotowanie młodzieży sprawiło, że w obydwu kategoriach: szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych nie obeszło się bez dogrywki. Podczas części ustnej widownia na sali była pełna, gdyż wszyscy z zainteresowaniem i podziwem dla najlepszych uczestników, wsłuchiwali się w ich odpowiedzi.

Piątkowo – sobotni pobyt w Domu Pszczelarza, w Kamiannej przysłużył się na pewno ginącym współcześnie pszczołom i polskiemu pszczelarstwu. Wiedza, którą młodzi uczestnicy przywieźli ze sobą do Kamiannej, została pogłębiona na miejscu poprzez: wizytę w Muzeum Pszczelarstwa, zwiedzanie, pasieki Barć, laboratorium unasienniania pszczół, pomieszczeń przygotowania miodu do sprzedaży oraz degustację miodów. Wizyta w Kamiannej byłą także wycieczką kulturowo – historyczną. Za sprawą głównego przewodnika pana Jacka Nowaka, który w barwny sposób opowiadał o historii wsi, losach ludności Łemkowskiej po II Wojnie Światowej, roli księdza Henryka Ostacha. W opowiadaniach nie zabrakło także wątku poświęconego księdzu Janowi Dzierżonowi – ojcu polskiego pszczelarstwa, odkrywcy procesu partenogenezy (dzieworództwa) u pszczół.