Dzień Komisji Edukacji Narodowej

           Dzień Edukacji Narodowej co roku jest pretekstem spotkania się osób współtworzących społeczność szkolną, skupionych na jednym wspólnym celu: edukacji i wychowaniu kolejnych pokoleń młodzieży. Młodzieży, która często po kilkunastu latach wraca w mury szkoły przy ulicy Ogrodowej w roli rodzica zatroskanego o przyszłość swej pociechy. Inaczej nie mogło stać się i w tym roku, dlatego 17 października spotkali się przedstawiciele Rady Rodziców, pracownicy szkoły oraz młodzież aby wspólnie uczcić ideę Dnia Komisji Edukacji Narodowej.

          W części oficjalnej spotkania były życzenia i kwiaty od Rady Rodziców i Samorządu Szkolnego składane na ręce Pani Dyrektor. Wręczono nagrody dla pracowników szkoły oraz dla młodzieży za tegoroczne osiągnięcia.

W drugiej części apelu Karol – z klasy IIb zaprezentował zgromadzonym na sali krótki rys historyczny na temat idei działalności i osiągnięć Komisji Edukacji Narodowej. Mało kto dzisiaj pamięta w jakiej atmosferze i z jakiego powodu 14 października 1773 roku powstała ta instytucja, będąca pierwszym w Europie odpowiednikiem ministerstwa edukacji. Od momentu powstania KEN zaczęto uczyć po Polsku, po okiem wybitnych Polaków skupionych w Towarzystwie Do Ksiąg Elementarnych powstały pierwsze programy nauczania i podręczniki z których korzystali nawet A. Mickiewicz i B. Prus. Eksperci pod wodzą Hugona Kołłątaja opracowali trzystopniowy model szkół podstawowych i średnich. Najniższym stopniem były szkoły parafialne przeznaczone dla niższych stanów (chłopów i mieszczan), pośrednim szczeblem były państwowe szkoły powiatowe – do których głównie trafiały dzieci z rodzin szlacheckich, ale które były też otwarte dla najzdolniejszej młodzieży ze stanów niższych, zaś stopniem najwyższym były dwa uniwersytety – w Wilnie i Krakowie.

           Artystyczny ton apelowi nadały gorąco oklaskiwane występy uczennic: Kamili z IIa oraz Oli z Ia. Od strony technicznej nad przebiegiem imprezy czuwali Krystian i Piotrek z IIb, a całą uroczystość poprowadził Kacper - także z IIb.  Przywołując imiona uczniów, którzy przeprowadzili tegoroczne spotkanie z okazji Dnia Edukacji Narodowej, pozostaje cieszyć się, że idea szeroko pojętej edukacji i pielęgnowania wartości narodowych została uczczona przede wszystkim dzięki aktywności młodzieży